یک قدم تا مهاجرت کانادا 02172819
ارسال فرم ارزیابی
×

اقامت دائم کانادا Permanent Residence Canada

خانه » مهاجرت کانادا » اقامت دائم کانادا Permanent Residence Canada
مهاجرت کانادا نیکناز قاجار ۱۲ آبان ۱۳۹۷

حفظ اقامت دائم کانادا

برای حفظ اقامت دائم کانادا ، فرد دارنده کارت اقامت باید مدت مشخص شده ای در کشور کانادا حضور فیزیکی داشته باشد.

فرد بایستی حداقل مدت ۲ سال در طی زمان ۵ سال را در کشور کانادا حضور داشته تا بتواند کارت اقامت دائم خود را تمدید کند.

البته یک استثنا هم وجود دارد که اگر فرد در خارج از کشور کانادا، در یک شرکت کانادایی مشغول به کار باشد و یا برای دولت کانادا در خارج از کشور کانادا کار کند، شامل این قانون نمی‌شود و می‌تواند کارت خود را تمدید کند.

 گرفتن پاسپورت کانادایی

برای تبدیل کارت اقامت به پاسپورت و یا همان سیتیزنی فرد باید مدت ۳ سال را در طی یک دوره ۵ ساله در خاک کشور کانادا حضور فیزیکی داشته باشد تا بتواند پاسپورت کانادایی خود را بگیرد.

نکته حائز اهمیت برای دارندگان ویزای کار و ویزای تحصیلی این است که یک سال از دوران ویزای کار و یا ویزای تحصیلی انها که در خاک کانادا حضور داشته‌اند حساب می شود.

به این ترتیب برای این دسته از افراد ۲ سال زمان می‌برد (با احتساب ۱ سال دوران ویزای کار و یا تحصیل) که بتوانند پاسپورت کانادایی خود را اخذ کنند.

 

توضیحاتی درباره اقامت دائم کشور کانادا

کشور کانادا دارای برنامه‌های زیادی از روش‌های مهاجرتی است که در صورت واجد شرایط بودن فرد متقاضی منجر به اخذ اقامت دائم کانادا می‌شود.

در پروگرام‌هایی مانند برنامه اکسپرس اینتری یا برخی برنامه‌های نیروی متخصص استانی مانند ساسکاچوان، کبک و …

همچنین برنامه خود اشتغالی فدرال، سرمایه گذاری کبک و کارآفرینی‌هایی مانند استان نیوبرانزویک، پس از قبولی نهایی پرونده به شما اقامت دائم کشور کانادا داده می‌شود.

و در برخی پروگرام‌ها لازم است ابتدا فرد متقاضی با ویزای کار وارد کانادا شده و پس از احراز شرایط لازم اقامت دائم خود را کسب نمایید.

بیشتر بخوانید:  فهرست دانشگاه های کانادا

به هر حال چه از ابتدا و چه پس از انجام برخی تعهدات این دسته از برنامه‌ها مادامی که اقامت دائم خود را اخذ کردید عملا قدم بسیار بزرگی را برداشته‌اید. اما می‌توان گفت هنوز کار تمام نشده است.

 

اقامت دائم کشور کانادا به چه معناست؟

هنگامی که فرد، اقامت دائم کانادا را دارا شد به این معنی است که تقریبا از تمامی حقوق شهروندی کشور کانادا به جز برخی موارد خاص مانند حق رای دادن برخوردار شده است.

فرد متقاضی می تواند وام دانشجویی اخذ کند، و یا از تسهیلات خرید خانه استفاده کند، فرزندتان می‌توانند در مدارس کانادا به شکل رایگان تحصیل کند، و از بیمه‌های خدمات درمانی کشور کانادا استفاده کنید و تمامی این موارد نمونه‌های کوچکی از این امکانات است.

و به طور کل تمامی این امتیازات و شرایط شامل تمام افراد که دارای اقامت دائم کانادا PR می‌باشند هم خواهد شد اما واژه “دائم” نباید شما را دچار اشتباه کند.

این نکته را باید در نظر گرفت که معنی اقامت دائم به این معنا نیست که شخصی که دارای PR می باشد هر زمان که شخص صلاح بداند، بتواند خاک کانادا را ترک کند و هر زمان که بخواهد به کانادا برگردد و اقامت وی باطل نشود.

کسی که اقامت دائم کشور کانادا را دارد برای حفظ آن باید در ۵ سال اول ورود خود حداقل دو سال را در کشور کانادا زندگی کند.

این نکته را باید در نظر گرفت که زمان طی شده در مدت این دو سال لازم نیست به شکل پیوسته و پشت سر هم باشد اما باید اثبات شود که شخص حداقل ۲ سال در کشور کانادا زندگی کرده است.

همچنین برای تمدید دوباره آن در دوره‌های بعد نیز باید در پنج سال فرد دو سال را در خاک‌ کشور کانادا بوده باشد.

در غیر اینصورت اقامت دائم شخص باطل شده و در صورت ابطال دیگر امکان ورود به کانادا وجود ندارد و می شود گفت که تمامی زحمات شخص برای مهاجرت از بین می‌رود.

بیشتر بخوانید:  ویزای کار کانادا از طریق معاهده تجارت

 

چطور می‌توان کارت اقامت را به پاسپورت تبدیل کرد؟

طبق قوانین جدید که در سال ۲۰۱۸ اجرایی شد چنانچه فرد در ۵ سال گذشته سه سال را در کانادا زندگی کرده باشد ، می تواند “شهروندی” یا به زبان ساده‌تر “پاسپورت” خود را دریافت نمایید.

پس از آنکه پاسپورت کشور کانادا را اخذ شد، دیگر به هیچ عنوان هیچ شرایطی برای فردی که داری پاسپورت است وجود ندارد.

فردی که دارای شهروندی کشور کانادا باشد می‌تواند به هر مقداری که خواست در کشور کانادا باشد و به هر میزانی که خواست از خاک کشور کانادا خارج شود و دیگر هیچ محدودیتی برای وی وجود ندارد.

پس با توجه به مطالبی که در بالا ذکر شد می‌توان به این نتیجه رسید که در ۵ سال اول ورودتان به خاک کشور کانادا، به جای دو سال، سه سال را در کشور کانادا زندگی کنید و پاسپورت خود را دریافت کنید.

به این شکل شما در حاشیه امنی قرار دارید و به این سادگی‌ها این پاسپورت و شهروندی از بین نخواهد رفت.

5/5 (2 نظر)
برچسب ها

نیکناز قاجار

حدود سه ساله دارم به صورت تخصصی در حوزه مهاجرت کانادا کار میکنم و تمام سعیم رو میکنم که محتوا های که تولید میکنم دقیق و آپدیت باشه . و باید بگم من آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما هستم همین حالا از طریق باکس پایین سوال خودتون رو از من بپرسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

شرایط اقامت کانادا

نیکناز قاجار
۰۹ خرداد ۱۳۹۸

انواع مهاجرت به کانادا

نیکناز قاجار
۱۸ دی ۱۳۹۷

مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی

نیکناز قاجار
۱۷ اسفند ۱۳۹۸

Torono Office:509-7191 Yonge St Thornhill, ON, L3T 0C4 & Iran Office: Tehran Niyavaran