ایران،نیاوران 02172819
ارسال فرم ارزیابی
×

مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری

خانه » مقالات » مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری
مقالات نیکناز قاجار 12 آگوست 2018

سیستم اکسپرس اینتری کانادا

در این مطلب قصد داریم تا شما را با یکی از روش‌های محبوب مهاجرت به کانادا به نام اکسپرس اینتری آشنا کنیم.

همانطور که می دانید، در روز 15 آبان سال گذشته، آخرین دوره قرعه کشی اکسپرس اینتری Express Entry انجام شد که با روش‌های تازه امتیاز‌دهی جدید کار می‌کند.

گفته شده تا سال 2020 حدود 10000000 نفر از این راه وارد کشور کانادا شوند.

براى ورود به اکسپرس اینتری و بالاخص دريافت دعوتنامه از اداره مهاجرت كانادا ، متقاضى مى‌بايست واجد شرايط ذيل باشد:

 1. سن كمتر از سى سال
 2. ميزان تحصيلات ليسانس يا بالاتر
 3. داشتن گواهى آيلتس جنرال يا معادل ٦ يا بالاتر
 4. حداقل يكسال تجربه شغلى تمام وقت مرتبط با رشته تحصيلى
 5. داشتن توانايى مالى جهت مايحتاج شخصى

شايان ذكر است، دارندگان مدارك تحصيلى يا سابقه كار از كانادا مى توانند امتياز قابل توجهى كسب نمايند كه امكان اخذ دعوتنامه را براى آنها ميسر مى‌سازد.

اکسپرس اینتری دو مرحله دارد

 1. ورود به داخل سیستم اکسپرس اینتری Express Entry به عنوان فدرال اسکیلد ورکر، کسانی که حداقل ۶۷ امتیاز دارند.
 2. به دست آوردن امتیاز بالاتر از ۴۰۰ در Express Entry برای دریافت اجازه ثبت پرونده اقامت دائم. اساسا برای دريافت اجازه یا دعوتنامه از اداره مهاجرت كانادا برای ثبت پرونده اقامت دائم، متقاضى مى بايست واجد شرايط ذيل باشد تا امتیاز او بالاتر از ۴۰۰ باشد.

به این دلیل توصیه می شود که متخصصان با ویزای تحصیلی وارد کانادا بشوند تا بتوانند شانس خود را برای اخذ اقامت دائم کانادا بالاتر ببرند.

مطابق آخرين سرى دعوتنامه‌هاى صادره در ماه ژانويه جهت اقامت دائم كانادا از طريق فدرال اسكيلد وركر و ساير گروه هاى مهاجرتى تخصصى، حداقل امتياز لازم به شكل قابل توجهى كاهش يافته است و از بيش از سه هزار نفر از دارندگان امتياز ٤٤٠ داخل اکسپرس اینتری دعوت بعمل آمده است تا بتوانند براى اقامت دائم كانادا اقدام نمايند.

مهاجرت به كانادا براى پزشكان متخصص و خانواده براساس تخصص

متقاضيانی كه از طريق تخصص به عنوان پزشک عمومی يا پزشک خانواده (كد شغلى ٣١١٢) و يا پزشكان متخصص (كد شغلى ٣١١١) تمايل به مهاجرت به كانادا دارند، می‌توانند از طريق Federal Skilled Worker و يا Canadian Experience Class و يا Provinicial Nominees Programs اقدام نمايند.

مراحل اقدام کردن آن به شرح ذيل است:

 1. تشكيل پرونده شما در سيستم اکسپرس اینتری Express Entry Profile ، با توجه به اينكه مدرک تحصيلی شما صادره از خارج از كانادا است شما نيازمند ECA يا گزارش ارزشيابی مدرک خود از شورای پزشكان كانادا هستيد.
 2. تشكيل پرونده جهت ارزيابی مدارک تحصيلی و حرفه‌ای پزشكی شما در www.physiciansapply.ca
 3. بعد از تشكيل پرونده و انجام پروسه ارزيابی و معادل‌سازی مدارک، شما می‌توانيد تقاضای ECA يا گزارش ارزيابی از MCC يا شورای پزشكان كانادا نمايد.
 4.  گزارش مذكور را بايستی وارد پروفايل خود در اکسپرس اینتری كنيد.
 5. اين پروسه نه تنها براى امور مهاجرتی شما به كانادا کمک می‌کند، بلكه در حقيقت منجر به ارزشيابی مدرک پزشكی شما می‌شود. به نحوی كه زمانی كه می‌خواهيد براى بورد پزشكی كانادا ثبت نام كنيد به اين مدرك نياز خواهید داشت.
 6. ثبت نام در بورد پزشكی كانادا براى اخذ مجوز طبابت در كانادا.
 7. تصميم گيری بورد پزشكی كانادا (هر استان در كانادا داراى نظام پزشكى مخصوص به خود است)، مبنی بر اينكه شما نياز داريد چه دوره‌های تخصصی تكميلی را در كانادا طی كنيد تا بر آن اساس بتوانيد اجازه طبابت در كانادا بيابيد. براى اطلاعات بيشتر می‌توانيد به وب سايت رسمى www.mcc.ca مراجعه نماييد.
بیشتر بخوانید:  وام bursary

تغييرات جديد در امتياز‌بندى اکسپرس انتری

 1. داشتن خواهر و برادر و همسر در کشور کانادا
 2. دانستن و مسلط بودن به زبان فرانسه
 3. داشتن قرارداد یا دارا بودن پیشنهاد شغلی از کانادا

از تاریخ هفتم ژوئن قانون جدیدی تصویب شد برای سهولت مهاجرت برای اشخاص که از طریق تخصص می‌خواهند وارد کشور کانادا شوند به طوری که افراد متخصص می‌توانند در پروگرام اکسپرس اینتری امتیازات بیشتری کسب کنند.

 • افرادی که در کشور کانادا دارای خواهر و یا برادر و یا همسرشان بالای سنین هجده سال باشند که مقیم و یا سیتیزن کشور کانادا هستند و از این طریق می‌توانند ۱۵ امتیاز به مجموع امتیازات خود در پروگرام اکسپرس اینتری اضافه کنند.
 • افرادی که آگاهی و تسلط به زبان فرانسه در سطح متوسط و یا بالاتر دارند می‌توانند ۱۵ الی ۳۰ امتیاز به مجموع امتیازات خود اضافه کنند.
 • افرادی که از کشور کانادا دارای پیشنهاد شغلی معتبر هستند می‌توانند بین ۵۰ امتیاز برای سایر مشاغل کسب کنند و تا ۲۰۰ امتیاز برای مشاغل مدیریتی ازاین پروگرام کسب کنند.
و‌ اگر فرد متقاضی بتواند تمامی شرایطی که در تعهد نامه به امضا رسیده را اجرا کند می‌تواند اقامت خود را از طریق اکسپرس اینتری کسب کند. این نکته را باید توجه داشت که این پروگرام کارافرینی هر استان با استان دیگر متفاوت می‌باشد و هر کدام از استان‌های کانادا برنامه‌های خاص خود را دارند و تمامی این برنامه‌ها با توجه به شرایط زمانی در حال تغییر می باشند و می‌تواند گفت که هیچ کدام از این پروگرام‌ها ثابت نیستند.

می‌توان به نمونه‌هایی از این پروگرام‌ها در شهرهای مختلف اشاره کرد مانند برنامه استان انتاریو و برنامه استان بریتیش کلمبیا که تمامی آنها در مطالب مربوط به خودشان در وب سایت توضیح داده شده و می‌توانید اطلاعات لازم را کسب کنید.

ویژگی برنامه نیروی متخصص فدارل

سیستم اکسپرس انتری شما را بر مبنای 6 عامل سن، تحصیلات، سابقه کار، داشتن پیشنهاد شغلی در کانادا، تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسه و درنهایت، انطباق با شرایط زندگی در کانادا انتخاب می کند. حداکثر امتیازی که شما بر مبنای عوامل فوق می توانید کسب کنید 100 بوده و حداقل امتیاز برای ورود به برنامه نیز 67 می باشد. در صورت کسب حداقل امتیاز، شما وارد بانک اطلاعاتی داوطلبان (Pool) می شوید و سپس سیستم جامع رتبه بندی با در نظر گرفتن موارد مختلف به پروفایل شما امتیاز می دهد.

در سیستم جامع رتبه بندی، شما می توانید حداکثر 1200 امتیاز کسب کنید که 600 امتیاز آن مربوط به فاکتورهای اصلی و 600 امتیاز آن مربوط به فاکتورهای جانبی است. فاکتورهای اصلی شامل سوابق کاری و تخصص ها، سوابق کار و تحصیل در خارج از کشور خودتان و نیز تحصیلات و مهارت های زبانی همسرتان است. همچنین فاکتورهای فرعی نیز شامل دارا بودن هر گونه مدرک از کانادا، داشتن پیشنهاد شغلی، انتخاب شدن توسط یکی از استان های کانادا، داشتن برادر یا خواهر در کانادا که اقامت دایم داشته باشد و در نهایت تسلط کامل به زبان فرانسه می باشد. افرادی که بیش ترین امتیاز را از فاکتورهای اصلی و فاکتورهای جانبی کسب کنند، دعوت می شوند تا برای دریافت اقامت دایم کانادا اقدام کنند.

سابقه کار

برای ثبت نام در اکسپرس انتری، دولت کانادا سه نوع سابقه کار را از شما می پذیرد: سابقه کار مدیریتی (نوع صفر)، سابقه کار تخصصی (نوع A) و سابقه کار فنی (نوع B).
سابقه کار نوع صفر (0) یا مدیریتی، سابقه کار مدیریتی می باشد که از جمله آن می توان به مدیریت رستوران، مدیریت معدن، مدیریت واحد های ماهیگیری و … اشاره کرد. سابقه کار نوع A یا تخصصی شامل سابقه کار در مشاغل تخصصی همچون پزشکی، دندانپزشکی و معماری می باشد. در نهایت، سابقه کار B یا فنی، در مورد کارهایی همچون آشپزی و لوله کشی است که به مدارک فنی حرفه ای یا دوره های تخصصی نیاز دارد.

بیشتر بخوانید:  ساختار سیاسی و قوانین کانادا

دولت کانادا دارای طبقه بندی ملی مشاغل (National Occupational Classification – NOC) است و شما باید قبل از اقدام برای ثبت نام در اکسپرس انتری بررسی کنید که در کدام شغل ذکر شده در این فهرست دارای سابقه هستید.

سابقه کاری که شما به دولت کانادا ارایه می کنید باید مرتبط با وظایفی باشد که برای آن شغل در کانادا تعریف شده است، با رشته تحصیلی شما همخوانی داشته باشد، بیش از 10 سال از آن شغل نگذشته باشد، در ازای انجام آن کار حقوق دریافت کرده باشید و حداقل یک سال متوالی (1560 ساعت) یا معادل آن به صورت پاره وقت به آن اشتغال داشته باشید.

جدول میزان پول مورد نیاز برای اقدام برای برنامه های فدرال تحت سیستم اکسپرس انتری

توجه داشته باشید قوانین آژانس خدمات مرزی کانادا به شما اجازه نمی دهد تا به ازای هر نفر بیش از 10 هزار دلار کانادا یا معادل آن از ارز های دیگر را با خود به کانادا بیاورید. در صورت به همراه داشتن بیش از 10 هزار دلار، حتما این موضوع را به افسر مرزی اطلاع دهید.

 

دریافت گواهی تمکن مالی

برای اثبات توانایی مالی در هنگام اقدام برای برنامه مهاجرتی، شما باید از بانکی که پولتان را در آن پس انداز کرده اید گواهی دریافت کنید. این گواهی باید:

▪️ در سربرگ بانک یا موسسه اقتصادی پرینت گرفته شده باشد
▪️ دارای اطلاعات تماس آن بانک یا موسسه باشد (آدرس، تلفن، ایمیل)
▪️ نام شما را به طور کامل و صحیح ذکر کرده باشد
▪️ بدهی های جاری شما به بانک را ذکر کرده باشد (در صورت وجود)
▪️ اطلاعات کامل حساب همچون شماره حساب، تاریخ افتتاح حساب، موجودی فعلی حساب و میانگین موجودی 6 ماه گذشته را در بر داشته باشد.

مقایسه اجمالی سه برنامه گنجانده شده در سیستم اکسپرس انتری

همانطور که گفته شد، اکسپرس انتری در واقع یک سیستم آنلاین برای سر و سامان دادن به سه برنامه نیروی متخصص فدرال، نیروی فنی و حرفه ای فدرال و تجربه کانادایی است. ویژگی های برنامه نیروی متخصص فدرال که محبوب ترین برنامه است به تفسیر توضیح داده شد اما اگر بخواهید به طور خلاصه تفاوت این سه برنامه را مشاهده کنید می توانید از جدول زیر استفاده نمایید.

آماده کردن مدارک

با توجه به مطالب بیان شده، اگر خود را واجد شرایط برای اقدام در اکسپرس انتری می دانید، باید مدارک خود را آماده کنید. تهیه کردن برخی از مدارک زمانبر است پس باید هر چه زودتر نسبت به آماده کردن آن ها اقدام کنید. این مدارک به شرح زیر است:

▪️ پاسپورت
▪️ نتایج آزمون های زبان
▪️ مدارک تحصیلی
▪️ گواهی داوطلبان استانی (در صورت وجود)
▪️ گواهی کتبی پیشنهاد شغلی در کانادا از یک کارفرمای معتبر (در صورت وجود)

اگر پس از ایجاد حساب کاربری و ارسال این مدارک دعوتنامه ای برای شما ارسال شد تا برای دریافت اقامت دایم درخواست دهید، در این مرحله باید سه مدرک زیر را نیز ارسال نمایید:

▪️ گواهی عدم سوء پیشینه
▪️ گواهی سلامت پزشکی
▪️ گواهی تمکن مالی

5/5 ( 1 نظر )
برچسب ها

نیکناز قاجار

حدود سه ساله دارم به صورت تخصصی در حوزه مهاجرت کانادا کار میکنم و تمام سعیم رو میکنم که محتوا های که تولید میکنم دقیق و آپدیت باشه . و باید بگم من آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما هستم همین حالا از طریق باکس پایین سوال خودتون رو از من بپرسید

یک پاسخ به “مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری”

 1. عوض عبدالله گفت:

  ممنونم از محتوا جذابتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

دانشگاه های بریتیش کلمبیا

نیکناز قاجار
30 سپتامبر 2018

بانک های کانادا

نیکناز قاجار
15 اکتبر 2018

تحصیلات تکمیلی در تورنتو

نیکناز قاجار
30 سپتامبر 2018

Torono Office:509-7191 Yonge St Thornhill, ON, L3T 0C4 & Iran Office: Tehran Niyavaran