Iran & Toronto 02172819
ارسال فرم ارزیابی
×
همین حالا از ما مشاوره رایگان دریافت کنیدارسال فرم ارزیابی

کارآفرینی در کانادا

خانه » مهاجرت کانادا » کارآفرینی در کانادا
مهاجرت کانادا نیکناز قاجار ۰۱ خرداد ۱۳۹۸

 

خیلی از افراد این تفکر را دارند که کارآفرینی استانی در کانادا همان سرمایه‌گذاری استانی در کانادا است.

در کشور کانادا یکسری از استانها دارایم برنامه های مهاجرتی می باشند که این برنامه ها معروف به PNP می باشد که به معنی این است که استان خاصی فرد را انتخاب می کند برای مهاجر پذیر شدن در کشور کانادا و بعد از انتخاب شدن فرد توسط استان عملا پرونده مهاجرتی فرد به دولت فدرال ارجاع داده می‌شود و در آنجا رسیدگی به پرونده انجام می شود.

با توجه به تغییراتی که در قوانین کارآفرینی استانی در کانادا رخ داده است تقریبا می توان گفت با گذشت زمان هر روز شاهد آن هستیم که شرایط بسیار سخت و پیچیده تر می شود.

روال کار به این منوال می باشد که استان ها براساس شرایط افرادی که مراجعه می کنند را سعی می‌کنند که برنامه مهاجرتی استان خویش را طوری تنظیم می‌کنند که به نفع استان باشد تا فرد متقاضی مهاجرت.

و دلیل اینکه دولت فدرال در کانادا این اجازه را به دولت های استانی داد این بوده است که تمامی استان ها بتوانند برنامه های مهاجرتی کانادا را طوری تنظیم کنند که با توجه به نیاز های هر استان باشد.

به طور مثال استانی در کشور کانادا وجود دارد که در حمل و نقل و جابجایی کالاها و غیره پیشرو نسبت به سایر استانها در کانادا می باشد مانند ساسکاچوان و بر این اساس برنامه را طوری تنظیم می‌کند و استان که درخواست می دهد که استان به یک سری افراد که تجربه رانندگی بر روی تریلر دارد نیاز دارد و یا یک استان دیگر در کانادا این درخواست را دارد که به مهندس کامپیوتر نیاز دارد و یا یک استان دیگر نیاز به سرمایه گذار در یک بیزینس خاص نیاز دارد و عملاً به این ترتیب هر استان از این طریق اهداف خود را تامین می کند. و عملا برنامه کارآفرینی در کانادا ریشه آن از برنامه کارآفرینی در کبک می باشد.

همانطور که در مقالات قبلی صحبت کردیم استان کبک در کشور کانادا از همان ابتدای کار و زمانی که قوانین و حقوق مهاجرت در کانادا شکل گرفت توانست یک سری به طور اختصاصی فعالیت های را برای خود در نظر گرفت که شامل یک سری اختیارات خاص بود که به دو دسته تقسیم شدند: مهاجران استان کبک و مهاجران فدرال در کانادا بعد از سالیان مابقی استان ها در کانادا این روند را به نوعی ادامه دادند.

چیزی که در استان کبک وجود دارد سرمایه گذاری در کبک است که در باره آن به طور کامل بحث شد در بحث کارآفرینی کبک در گذشته نیاز به دارایی در حدود سیصد هزار دلار بوده ولی هم اکنون به پانصد هزار دلار رسیده است و در کنار آن حتما باید به این نکته توجه داشت که برنامه کارآفرینی کبک در چه زمانی ثبت نام و تشکیل پرونده انجام می شود و همین طور چه تعداد مشخصی متقاضی در آن مقطع می پذیرد وجود دارد و عملا در بحث سرمایه گذاری در کبک هم همین موضوع مطرح می باشد.

در سرمایه گذاری کبک جیزیزدر حدود دوهزار نفر سهمیه سالیانه وجود دارد که عددی در حدود هزار و سیصد نفر مربوط به سهمیه دولتی چین می باشد و الباقی سایر کشورها می باشد و این ماجرا بر روی متقاضیان کارآفرینی در کبک هم می باشد.

و صرف نظر از بحث حداقل های دارایی باید به سهمیه ها و زمان پروسه رسیدگی هم توجه داشت و عملا به این منوال نمی باشد همیشه برنامه کارآفرینی در کبک باز می باشد و دولت کبک بر اساس نیاز های خود تعداد افراد را مشخص می‌کند.

و تنها چیزی که در استان کبک دارای ارجعیت می باشد بحث افرادی می باشد که به زبان فرانسه تسلط داشته‌اند و این افراد دارای اولویت بیشتری می باشند و حتی زمان رسیدگی به پرونده‌های مهاجرتی این افراد بسیار سریع تر می باشد و این برنامه کارآفرینی به دو گروه تقسیم شده است.

دسته اول شامل کسانی می باشد که کسانی که قصد کارآفرینی در محدوده شهر مونترال دارند و مبلغ آن فرق می کند و این مبلغ در حدود پانصد هزار دلار می باشد و با این سرمایه فرد متقاضی حداقل امتیاز را کسب می‌کند و این مبلغ را برای طرحی که ارائه داده شده سرمایه‌گذاری کرده و باید به این نکته توجه داشت که این سرمایه گذاری باید در بیزینس خود فرد باشد منظور این می باشد فرد متقاضی باید یک بیزینس را خریداری کرده و یا یک بیزینس را ایجاد کرده به یک مبلغ مشخص و منظور این نمی باشد که پول را در اختیار دولت کبک قرار داد و در دسته دوم اگر خارج از حوزه شهر مونترال باشد مبلغ در حدود سیصد هزار دلار می باشد.

 

و این قوانین با توجه به سیاست های مهاجرت در کانادا هر ساله تغییر می کند که همگی این موارد بر اساس نیازهای استانی می باشد.

صرف نظر از مسائل که در استان کبک وجود دارد سایر استانها هم دارای نمونه های خود می باشند و عملا نمونه های دیگری که در استان های دیگر در کشور کانادا بوجود آمد همگی بر اساس امتیازات می باشد.

به طور مثال در استان انتاریو این برنامه دارای دسته بندی می باشد که قانون گذاری مهاجرتی یک سری شرایط خاصی را تصویب کرد به این منوال که مجلس داخلی استان انتاریو یک استاندار مشخص شده ای را مشخص کرده است که بر اساس آن اداره مهاجرت انتاریو این استاندارد را تعقیب می کند که بر اساس آن برای شرکت ها یک دسته بندی پیش بینی شده است و یثبرای کارآفرین های حقیقی یک دسته دیگری را پیش بینی کرده است.

به نسبت آنچه که وجود دارد به طور کل خصیصه اصلی برنامه های کارآفرینی در کانادا است این می‌باشد که ابتدا فرد باید یک فایل را تشکیل داده در اداره مهاجرت استان مربوطه در کانادا که در آن فرد باید قصد و نیت خود را به اداره مهاجرت استان مربوطه اعلام کند و تعهدات خود را ثابت کند.

و بعد از این مرحله در تمامی استان ها در کانادا وارد جدول امتیازات شده و این جدول امتیازات محاسبه بندی می شود که شامل سن و تحصیلات و مدارک تحصیلی بالاتر هم دارای امتیازات بالاتر می باشد و دانستن زبان انگلیسی و فرانسه شامل امتیاز بندی می باشد و همین طور تحصیلات همسر و سابقه مدیریتی و کار و همین طور سرمایه در این جدول امتیازات وجود دارد و در مجموع این موارد منجر به کسب امتیازات می باشد که کسانی که بیشترین امتیازات را کسب کرده باشند استان این افراد را انتخاب کرده و از افراد دعوت می‌کند که در خواست اصلی خود را ارائه کنند و در این مرحله فرد می بایست رزومه خود را ارائه کرده و بعد از این مرحله نامه اجازه اپلای داده می شود.

بیشتر بخوانید:  اقامت کانادا با سرمایه گذاری کبک

نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که اگر فرد وارد برنامه استانی کارآفرینی در کانادا شود دلیل بر این نمی باشد که فرد حتماً به اقامت دائم کانادا می رسد و باید به این موضوع توجه خاصی شود چراکه خیلی از متقاضیان اقامت کانادا بعد از دریافت نامه استان این فکر را می کنند که اقامت کانادا را کسب کرده اند که به این شکل نمی باشد.

 

در برنامه‌های کارآفرینی در کانادا افراد متقاضی، سرمایه‌گذاری می‌کنند اما نه سرمایه‌گذاری در سازمان و یا گروه خاصی که دولت در نظر گرفته باشد بلکه به این منوال می باشد که سرمایه‌گذاری در طرح تجاری خود فرد متقاضی می باشد، که می‌تواند شامل خرید یک بیزینس موجود باشد و یا با همان مبلغ که در طرح اولیه ارائه شده یک بیزینس جدید را فرد ایجاد کند که عملا به نوعی بحث استارت آپ بوجود می آید که شامل استاندارد های مشخصی می باشد.

نکته اصلی این جا می باشد که برنامه های کارآفرینی در کانادا که در واقع اقتباسی از برنامه کارآفرینی در کبک می باشد به این منوال است که فرد در ابتدا باید در اداره مهاجرت استان پرونده فرد باید به نقطه ای برسد تا بعد از اتمام این مرحله وارد مرحله نهایی که فدرال است برسد.

بدون استثنا تمام برنامه های کارآفرینی در کشور کانادا وجود دارد در حال حاضر مسئله اخذ مستقیم اقامت کانادا منتفی شده است و معنی آن این می باشد که فرد متقاضی مهاجرت به کانادا مانند سابق نمی تواند که یک ضمانت ارائه دهد و یا ودیعه به جای مشخصی داده شود که اقامت کانادا را فرد بگیرد و بعد اگر فرد خواست که تعهدات خود را اجرا کند ودیعه را پس گرفته و در غیر این صورت ودیعه را از دست بدهد

و عملا کاری که خیلی از مهاجران در کانادا انجام داده اند و به طور مثال برنامه مهاجرتی اقامت دائم کانادا استان مانیتوبا و و یا استان پرنسس ادوارد که این استان ها قوانین مهاجرتی آن ها به این منوال بوده است که فرد متقاضی اقامت کانادا یک ودیعه را به استان پرداخت می‌کند که این مبلغ ها عملا مبلغ های بالایی هم نبوده است و بعد از آن به هر دلیلی وارد آن استان نمی شد چون فرد اقامت کانادا را کسب کرده بود و بر اساس مقررات کشور کانادا می توانست هر جای کشور کانادا برود و بنابراین دولت استانی در کانادا بخاطر آنکه هدف آنها گرفتن ودیعه نبوده و عملا نیازی این استان ها توسعه استان خود بوده است این برنامه ها را همگی تغییر دادند که مستقیما منجر به اقامت دائم کانادا نشود.

و عملا همگی به صورت مشروط می باشد که در ابتدا به افراد متقاضی ابتدا ویزای کار در کانادا داده می شود و در صورت اجرای تعهدات خود منجر به اقامت کانادا می شود.

و در قوانین قبلی خیلی از مهاجران استانی را انتخاب می‌کردند که حداقل هزینه ها را برای آنها داشته باشد و بعد از آن وارد استان های دیگری می شدند که توسعه یافته و مدرن و دارای شرایط مناسب بودند.

و این موارد بعد از گذر زمان دولت های استانی در کشور کانادا به مرور متوجه آن شدند و با توجه به این که هدف و نیت اصلی برنامه های کارآفرینی در کانادا توسعه استان است و هدف فروختن اقامت کانادا نبوده و هدف اصلی این بوده که فرد خواهان اخذ اقامت کانادا ابتدا اقامت دائم کانادا را اخذ کرده و بعد از آن یک بیزینس ایجاد شود که منجر به شکوفایی اقتصادی منطقه شود و در نتیجه این برنامه‌ها ی مهاجرتی در کانادا همگی دچار تغییرات گسترده ای شد و به نوعی که فرد مجبور شود با ویزای کار در کانادا وارد استان مربوطه شود و وقتی ویزای کار در کانادا اخذ شد و طرحی که در ابتدا با استان مقصد توافق شده بود را اجرا شد در استان مربوطه در انتهای کار به فرد تحت شرایط خاص گواهی داده می شود که فرد می‌تواند اقامت کانادا را کسب کند.

اما از محاسن کار آفرینی در کانادا و برنامه کارآفرینی در کانادا برای چه دسته از افرادی مناسب می باشد و همین طور برای دسته ای دیگر مناسب نمی باشد!

فرد به طور اصولی درگیر بیزینس می شود و بیزینسی که فرد قرار نیست آن را از دست بدهد و عملا قرار بر این نیست که فرد دچار ضرر شود و آن چیزی که مهم می باشد این است که فرد میبایست مشاوره درست گیرد و مسیر درست را انتخاب کرده و تا بیزینس رونق گرفته و در نهایت منجر به اقامت کانادا شود.

افرادی در کشور کانادا هستند که سال های سال در کشور کانادا زندگی می کنند ولی از چیزهای اولیه بیزینسی در کشور کانادا هیچ گونه اطلاعاتی ندارند و به عنوان کار آفرین وارد کشور کانادا شده اند.

بنابراین این موضوع یک ایراد بزرگی است برای خود فرد و عملا شبیه یک بازنشستگی زودتر از موعد مقرر می باشد بدون اینکه درگیر بیزینس فرد شود و به معنی آن است فرد انگیزه و روحیه کسب و کار را در خود از بین برده است و عملا دولت کانادا هم به چنین موضوعی علاقه مند نمی باشد.

عملا کشور کانادا نیاز به افراد جوان و افراد متخصص و تاجرین نیازدارد که این کشور را رونق دهند و بخاطر همین موارد تغییر برنامه کارآفرینی در کانادا به صورت اخذ ودیعه به طور کل از قوانین مهاجرتی کانادا حذف شد.

در برنامه کارآفرینی در کانادا وقتی که فرد توانست ویزای کانادا را اخذ کند فرصت داده می شود که با ویزای کار در کانادا این کشور را کشف کرده و فرد بتواند تشخیص دهد آیا میتواند بیزینس موفقی در کانادا را داشته باشد و آیا تمایلی به گسترش کار خود در کشور کانادا را دارا می باشد.

بیشتر بخوانید:  نظام آموزشی کانادا

و آیا مهاجرت به کانادا ایده خوبی برای فرد می باشد و یا خیر!

و مرحله بعد است که فرد می‌تواند سرمایه خود را وارد کار در کانادا نماید

و اگر فرد توانست کسب و کار را ایجاد کند و به تعهدات خود عمل کند ویزای کار در کانادا تبدیل به اقامت کانادا می شود و اگر عملی نشد ویزای کار در کانادا به فرد این فرصت را داده است که در این کشور شرایط را بدون نیاز به سرمایه‌گذاری در کانادا بررسی کند.

بنابراین برای افرادی که واقعا به دنبال مسائل بیزینسی هستند و قصد کارآفرینی در کانادا را دارند این برنامه ها مهاجرتی می‌تواند برای این دسته از افراد مناسب باشد.

و از سوی دیگر برای افرادی که فقط به دنبال اخذ اقامت کانادا هستند قاعدتاً برنامه جالبی به هیچ عنوان نمی باشد.

 

پروسه رسیدگی به پرونده های کارآفرینی در کانادا

مرحله اول درخواست فرد به دولت استانی می باشد که دولت استانی فرد را داخل چارت و جدولی گذاشته که در آن نمودار جداول امتیازات وجود دارد که شامل سن و تحصیلات و زبان انگلیسی و تعداد کارهایی که در بیزینس پلن ارائه شده و شاخه کاری که قرار شده در استان اجرا شود و میزان سرمایه‌گذاری که فرد قرار است در استان ایجاد کند و تمامی این فاکتورها باعث آن می شود که استان فرد را تأیید کند.

به طور مثال در استان انتاریو هر شاخه ای که از گروه های کارآفرینی همگی دارای شرط و شروطی می باشد که شامل آن می باشد که تشخیص داده می شود که آیا فرد دارای شرایط مناسب می باشد و اگر فرد دارای شرایط اولیه بود ، فرد می‌تواند تشکیل پروفایل دهد و بعد ازاین مرحله فرد با بقیه متقاضیان کارآفرینی در کانادا مقایسه می شود و اگر شرایط مورد بررسی قرار گرفت و امتیازات فرد نسبت به سایر افراد بالاتر شد، در آن صورت فرد این شانس را داشته که دعوتنامه را اخذ کند برای صدور گرفتن تاییدیه استان که بعد از این مرحله منجر به صدور ویزای کار در کانادا می شود.

در نتیجه اگر فرد واجد شرایط بوده ولی امتیازات به حد کافی نبوده باشد، در این پروسه یک ساله که زمان انتخاب افراد می باشد، اسم فرد خط میخورد و این مرحله هنوز یکی از ابتدایی ترین مراحل شروع این موضوع می باشد.

اگر فرد به امتیازات کافی برسد و شرایط خوبی را دارا باشد و منجر به تایید استان شود منجر به صدور فرم اپلیکیشن می شود و باید یک هزینه را بابت این موضوع پرداخت کرد و در این مرحله باید مدارک را ارائه کرد که تمامی مدارک مورد بررسی قرار گرفته شود.

و بعد از بررسی اگر تایید شود از فرد دعوت می شود برای امضا تعهد نامه ای کف قبلاً در بالا توضیحات ارائه شده بود، یعنی تعهدات فرد وارد یک سری اسناد می شود و فرد باید در یک فاصله زمانی مشخص شده آنها را اجرا کند و وقتی که این موضوع تمام و کمال رخ داد به فرد فرمی داده می شود برای صدور ویزای کانادا

سئوالی که ممکن است مطرح شود این است که یا این ویزا، ویزای اقامتی است؟
جواب مثبت است.

این ویزا ویزای اقامت موقت می باشد که همان ویزای کار کانادا می باشد و این ویزا همان ویزای وی باشد که به فرد این فرصت داده می شود که بتواند طرح تجاری خود را ایجاد کرده و بعد از اجرای طرح ، شرایط مشخصی را در نظر گرفته می شود که برای ادامه کار در نظر گرفته می شود به طور مثال ارائه گواهینامه آیلتس که یکی از شروط لازم برای اخذ اقامت کانادا می باشد.

اقامت کانادا زمانی مطرح می‌شود که صحبت از دولت فدرال در کانادا می باشد، یعنی فرد زمانی که همه شرایط را اجرا کرد، برای صدور اقامت کانادا پرونده متقاضی ارسال به دولت فدرال در کانادا می شود که در مرحله صدور کارت اقامت دائم کانادا فرد می بایست آزمایشات پزشکی را انجام دهد و همین طور در این مرحله بررسی های امنیتی انجام می شود و همین طور سوء سابقه فرد مورد بررسی قرار می‌گیرد و سایر فاکتورها که در حقیقت در انتهای این مرحله برای فکارت اقامت کانادا صادر می شود.

نکته مهمی که در این راستا باید مورد توجه قرار گیرد در مرحله صدور ویزای کار در کانادا در برنامه های کارآفرینی در کانادا اداره مهاجرت کانادا در کار نیست تا تاریخی که اداره مهاجرت استانی فرد را انتخاب کرده و اگر در این مرحله واحد شرایط شدید وارد مرحله اداره مهاجرت فدرال شده و عملا این روند هم برای صدور ویزای کار کانادا صدق می‌کند و هم برای صدور کارت اقامت کانادا.

بنابراین اگر فرد تشکیل پرونده را داد به مراحل نهایی ارجاع نشد پرونده اجرایی نمی باشد و تنها مورد منفی که این مسئله دارد این است که اگر فرد به هر دلیلی در آینده فرد تصمیم گیری کند این روند را بر روی استان دیگری ادامه دهد، استان دوم از فرد این سئوال را خواهد پرسید که آیا فرد قبلاً در استان دیگری تشکیل پرونده داده راست یا خیر؟

چرا این سئوال پرسیده می‌شود به این دلیل است که براساس سیاستهای اقتصادی استان نظر آنها این است که مشخصات تشخیص داده شود که فرد قرار است در آن استان به خصوص قرار داشت زندگی کند و بیزینس کرده و یا خیر؟

و به طور مثال فردی که قبلاً درخواست به استان دیگری داده است و امروز قوانین این استان سخت است و فرد به سراغ استان دیگری می رود به استان دیگری در خواست می دهد، تمامی استانها به گذشته شما دسترسی داشته اند و فرد چه این موارد را مطرح کند و یا خیر تمامی استانها به گذشته شما دسترسی داشته اند و چون به استان دیگری در خواست داده آید و نتیجه نگرفتم شده به سراغ استان جدید رفته آید باعث می‌شود که در خواست فرد را قبول نکنند.

 

مباحثی که در مورد کارآفرینی در کانادا مطرح شد این بود که هر کدام از استانهای کشور کانادا دارای برنامه‌های مهاجرتی خود می باشند و اداره مهاجرت خاص خود را دارا می باشند و همه آن ها از درخواست شروع شده و به ویزای کار کانادا منجر می شود و در نهایت منجر به اقامت دائم کانادا می شود

0/5 (0 نظر)
blank
قصد مهاجرت یا اقامت کانادا را دارید؟

تیم ما آماده مشاوره رایگان به شما را دارد

درخواست مشاوره
برچسب ها
blank

نیکناز قاجار

حدود سه ساله دارم به صورت تخصصی در حوزه مهاجرت کانادا و اقامت کانادا کار میکنم و تمام سعیم رو میکنم که محتوا های که تولید میکنم دقیق و آپدیت باشه . و باید بگم من آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما هستم همین حالا از طریق باکس پایین سوال خودتون رو از من بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

blank

شرایط اقامت کانادا

نیکناز قاجار
۰۹ خرداد ۱۳۹۸
blank

پدیده مهاجرت به کانادا

نیکناز قاجار
۲۷ فروردین ۱۳۹۸
blank

ساختار سیاسی و قوانین کانادا

نیکناز قاجار
۲۴ اسفند ۱۳۹۷

سامانه بررسی آنلاین شرایط مهاجرت

ما بر حسب شرایط شما بهترین روش مهاجرت به کانادا را ارئه می دهیم در کمتر از یک دقیقه


دریافت رایگان شرایط مهاجرت

پرسش و پاسخ ها اخیر

پاسخگویی رایگان به سوالات شما

تیم ما آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما هستیم در کمترین زمان ممکن


این فرصت را از دست ندهید 🙂


ارسال سوال در سامانه سوالات


پذیرای صدای گرم شما هستیم. برای ارتباط و مشاوره در حوزه مهاجرت کانادا ، با ما در تماس باشید: ۰۲۱۷۲۸۱۹