تغییرات جدید قانون تابعیت کانادا

قانون جدید، اصلاح شده قانون اخذ تابعیت کشور کانادا است که در تاریخ نوزدهم ماه ژوئن به تصویب نهایی رسید و فرمانده کل کانادا آن را تایید کرد.

این قانون از پاییز سال ۲۰۱۷ (اکتبر ۲۰۱۷) اجرا شده است.

  • طبق قانون جدید برای اخذ تابعیت مدت آن از چهار سال به سه سال کاهش پیدا کرد به طوری که شخص متقاضی باید مدت ۱۰۹۵ روز را طی مدت پنج سال در کشور کانادا حضور فیزیکی داشته باشد.
  • مدت حضور سالیانه فرد (حداقل شش ماه در سال) حذف شده است.
  • برای کسانی که از طریق ویزاهای کار و یا دانشجویی وارد کانادا شده اند قبل از آنکه اقامت دائم داشته باشند، حداکثر ۱ سال آن را جز آن ۳ سال محاسبه می‌کنند.
  • شرایط معافیتی سن برای افرادی که احتیاج به امتحان سیتیزن شیپ و گواهی امتحان انگلیسی و یا فرانسه ندارند از سنین چهارده به سنین هجده سال تغییر کرد و‌ همینطور از سنین شصت و چهار سال به زیر پنجاه و پنج سال تغییر کرده و افرادی که در سنین هجده به بالا و یا زیر پنجاه و پنج سال قرار دارند باید این امتحان را بدهند.

لازم اجرا بودن فوری قانون تابعیت کانادا

شرط امکان تابعیت کشور کانادا برای افرادی که تابعیت همزمان دو‌ کشور را دارند و‌ چنانچه در این حین مرتکب جرم‌ علیه امنیت ملی کشور کانادا بشوند حذف شده است.

با این افراد که مرتکب جرایم شود مانند سایر تبعه های کشور کانادا برخورد می‌شود.

شرط داشتن هدف اقامت در کشور کانادا از قانون حذف شده و در نتیجه امکان اقامت خارج از کشور کانادا برای هدف کار و مسائل شخصی وجود دارد.

بیشتر بخوانید:  آشنایی با دانشگاه ‌های کانادا

شرط دارا بودن و اثبات آگاهی و زبان‌های رسمی کشور کانادا برای افراد متقاضی تابعیت که به سن قانونی نرسیده اند طبق قانون جدید حذف شده و از این به بعد والدین این حق را دارند به جای فرزندان خود این تقاضا را بدهند.

افرادی که در حالت عفو مشروط در کانادا هستند، هیچ گونه حق تقاضا کردن تابعیت کشور کانادا را ندارند.

شرط اختیار و دادن تابعیت به افرادی که در شرایط خاص و نامساعد هستند و یا خدمات خاص و ویژه ای به کشور کانادا کرده اند به اداره مهاجرت داده می‌شود.

لازم اجرا بودن قانون از اوایل سال ۲۰۱۸

شرط اخذ و یا امکان از دست دادن تابعیت کشور کانادا به تشخیص اداره مهاجرت کانادا حذف شده و این موضوع از این به بعد در حیطه دادگاه‌های فدرال کانادا می‌باشد مگر آنکه خود فرد این درخواست را بدهد که پرونده‌اش در اداره مهاجرت بررسی شود.

و افرادی که مطابق قانون قدیم تابعیت خود را بدون اعتراض کردن در دادگاه‌های فدرال کانادا از دست داده اند از این به بعد حق هر نوع اعتراضی را دارا هستند. تابعیت کشور کانادا 

اما شرط از دست رفتن تابعیت فرد بر اساس دادن اطلاعات دروغ و یا مخفی کردن همچنان معتبر می‌باشد.

توجه داشته باشید که می‌تواند هرساله تغییراتی در قانون تابعیت کانادا صورت بگیرد.