تابعیت کانادا


 

در این مطلب سعی داریم تا درباره قانون تابعیت کانادا، و تمامی زیر مجموعه قوانین آن بپردازیم. این مقاله در دسته بندی مهاجرت به کانادا قرار می‌گیرد.

تعریف تابعیت کانادا

تابعیت کانادا بدین منظور است که رابطه فرد با حکومت کانادا را نشان می دهد و مفهوم آن این است که نشان می‌دهد که فرد دارای عضویت در جمعیت تشکیل دهنده دولت کانادا است.

به طور دیگر می‌توان به این شکل بیان کرد که تابعیت کانادا نشان دهنده این است که فرد کلیه روابط سیاسی حقوقی معنوی را با حکومت کانادا دارا می‌باشد.

تابعیت کانادا چیست و چه کسانی برای اخذ آن واجدالشرایط هستند؟

از بین کسانی که قصد مهاجرت به کانادا را داشته و اکنون وارد کانادا شده‌اند سالانه ۷۵ درصد از این افراد شرایط تابعیت کانادا را پیدا می کند.

این مرحله می توانند برای اخذ اقامت دائم کانادا و همینطور اعطای شهروندی کانادا اقدام کنند.

این نکته را در نظر داشته باشید با توجه به قوانینی که هر روز تغییر می کند افراد واجد شرایط اقامت کانادا کاسته می شود.

دولت کانادا به کسانی که در کانادا متولد شده باشند، در ابتدا تابعیت و شهروندی اعطا می کند. برای واجد شرایط بودن و اخذ تابعیت کانادا فرد متقاضی می بایست در مدت پنج سال، سه سال را در کانادا حضور فیزیکی داشته باشد.

تابعیت کانادا به شرح ذیل است:

  • فرد می بایست در کشور کانادا به دنیا آمده باشد.
  • افرادی که در خارج از خاک کشور کانادا به دنیا آمده باشند به واسطه قوانین مهاجرت کانادا و همچنین قوانین اقامت کانادا و طی کردن دورانی که در بالا ذکر شد می‌توانند از طریق قانون موجود به شهروندی کانادا پذیرفته شوند.
  • فردی که در خارج از خاک کشور کانادا به دنیا آمده باشد اما حداقل می بایست یکی از والدین شهروند کانادا باشند.

انواع تابعیت کانادا

می توان به این شکل مطرح کرد که تابعیت کانادا به دو دسته تقسیم می شود:

– تابعیت کانادا به واسطه تولد و یا پدر و مادر که به بورن سیتیزن شیپ معروف می‌باشد.

– تابعیت به واسطه ی سایر قوانین

تفاوت بین اقامت دائم کانادا و تابعیت کانادا

به طور کل می توان تفاوت بین اقامت دائم کانادا و تابعیت کانادا را این طور مطرح کرد که کسانی که دارای اقامت دائم کانادا هستند در مدت پنج سال حداقل دوسال حضور فیزیکی در خاک کانادا را داشته باشد.

برای کسانی که دارای تابعیت کانادا هستند این شرایط به هیچ عنوان مطرح نمی‌باشد.

کسانی که دارای اقامت دائم کانادا می باشند حق شرکت در انتخابات استانی و فدرال در کشور کانادا را ندارند اما کسانی که دارای تابعیت کانادا هستند حق رای در کانادا را دارند.

کسانی که دارای اقامت دائم کانادا می باشند حق استخدام در بعضی کارهای خاص را ندارند از قبیل ارتش و وزارت اطلاعات، اما کسانی که دارای تابعیت کانادا هستند، می‌توانند در این ارگان ها هم استخدام شوند.

شرایط اخذ پاسپورت کانادا

کسانی که می‌خواهند پاسپورت کانادا را دریافت کنند می بایست در ابتدا دارای شرایط زیر باشد:

برای دریافت پاسپورت کانادا، شخص متقاضی می‌بایست حتما دارای تابعیت کانادا باشد در غیر این صورت دولت کانادا به شخص نمی تواند پاسپورت کانادایی را اعطا کند.

مواردی که باعث می‌شود فرد محرومیت از دریافت گذرنامه کانادا شود:

  • فرمهای ارسالی ناقص ارائه شده باشد و یا فرم های تقاضای گذرنامه ناقص پر شده باشد
  • تقاضی دریافت گذرنامه کانادا در صورتی که متهم به جرم قابل تعقیب باشد
  • شخص در خارج از خاک کانادا متهم به جرمی باشد که اگر در کشور کانادا متهم به آن بود طبق قوانین کانادا جرم محسوب می‌شد.

تغییرات جدید قانون تابعیت کانادا

قانون جدید، اصلاح شده قانون اخذ تابعیت کشور کانادا است که در تاریخ نوزدهم ماه ژوئن به تصویب نهایی رسید و فرمانده کل کانادا آن را تایید کرد.

این قانون از پاییز سال ۲۰۱۷ (اکتبر ۲۰۱۷) اجرا شده است.

  • طبق قانون جدید برای اخذ تابعیت مدت آن از چهار سال به سه سال کاهش پیدا کرد به طوری که شخص متقاضی باید مدت ۱۰۹۵ روز را طی مدت پنج سال در کشور کانادا حضور فیزیکی داشته باشد.
  • مدت حضور سالیانه فرد (حداقل شش ماه در سال) حذف شده است.
  • برای کسانی که از طریق ویزاهای کار و یا دانشجویی وارد کانادا شده اند قبل از آنکه اقامت دائم داشته باشند، حداکثر ۱ سال آن را جز آن ۳ سال محاسبه می‌کنند.
  • شرایط معافیتی سن برای افرادی که احتیاج به امتحان سیتیزن شیپ و گواهی امتحان انگلیسی و یا فرانسه ندارند از سنین چهارده به سنین هجده سال تغییر کرد و‌ همینطور از سنین شصت و چهار سال به زیر پنجاه و پنج سال تغییر کرده و افرادی که در سنین هجده به بالا و یا زیر پنجاه و پنج سال قرار دارند باید این امتحان را بدهند.

لازم اجرا بودن فوری قانون تابعیت کانادا

شرط امکان تابعیت کشور کانادا برای افرادی که تابعیت همزمان دو‌ کشور را دارند و‌ چنانچه در این حین مرتکب جرم‌ علیه امنیت ملی کشور کانادا بشوند حذف شده است.

با این افراد که مرتکب جرایم شود مانند سایر تبعه های کشور کانادا برخورد می‌شود.

شرط داشتن هدف اقامت در کشور کانادا از قانون حذف شده و در نتیجه امکان اقامت خارج از کشور کانادا برای هدف کار و مسائل شخصی وجود دارد.

شرط دارا بودن و اثبات آگاهی و زبان‌های رسمی کشور کانادا برای افراد متقاضی تابعیت که به سن قانونی نرسیده اند طبق قانون جدید حذف شده و از این به بعد والدین این حق را دارند به جای فرزندان خود این تقاضا را بدهند.

افرادی که در حالت عفو مشروط در کانادا هستند، هیچ گونه حق تقاضا کردن تابعیت کشور کانادا را ندارند.

شرط اختیار و دادن تابعیت به افرادی که در شرایط خاص و نامساعد هستند و یا خدمات خاص و ویژه ای به کشور کانادا کرده اند به اداره مهاجرت داده می‌شود.

لازم اجرا بودن قانون از اوایل سال ۲۰۱۸

شرط اخذ و یا امکان از دست دادن تابعیت کشور کانادا به تشخیص اداره مهاجرت کانادا حذف شده و این موضوع از این به بعد در حیطه دادگاه‌های فدرال کانادا می‌باشد مگر آنکه خود فرد این درخواست را بدهد که پرونده‌اش در اداره مهاجرت بررسی شود.

و افرادی که مطابق قانون قدیم تابعیت خود را بدون اعتراض کردن در دادگاه‌های فدرال کانادا از دست داده اند از این به بعد حق هر نوع اعتراضی را دارا هستند. تابعیت کشور کانادا 

اما شرط از دست رفتن تابعیت فرد بر اساس دادن اطلاعات دروغ و یا مخفی کردن همچنان معتبر می‌باشد.

توجه داشته باشید که می‌تواند هرساله تغییراتی در قانون تابعیت کانادا صورت بگیرد.

0/5 ( 0 نظر )

مقالات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام و نام خانوادگی

شماره تماس